Jesteś tutaj

KOTŁOWNIE NA DREWNO

Drewno stanowi atrakcyjne paliwo - rozpowszechnione, o niskich kosztach zakupu i przyjazne dla środowiska naturalnego. Kotły mogą  być opalane  zarówno drewnem opałowym, jak i jego odmianami - zrębkami, trocinami czy też granulatem nazywanym peletam. Kotły mogą zapewniać nie tylko wytwarzanie ciepła na potrzeby ogrzewania budynku, ale również na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Kotły na drewno wykorzystują zjawisko pirolizy, tzn. spalają gazy powstałe w trakcie termicznego rozkładu drewna z niedoborem tlenu. Proces ten zachodzi wewnątrz górnej komory kotła, następnie gaz drzewny przedostaje się przez warstwę żaru i w efekcie trafia do dyszy palnikowej gdzie mieszany jest z powietrzem. Mieszanina gazu i powietrza zapala się już w dyszy, a dopala w ceramicznej komorze umieszczonej w dolnej części kotła (popielniku). Zgazowania drewna odbywa się w jednej przestrzeni, a cały proces zgazowania zachodzi w pięciu strefach w zależności od temperatury.

KOTŁOWNIE OLEJOWE

Kotły olejowe stanowią alternatywę przy braku dostępu budynku do sieci gazowej. Nowe rozwiązania pozwalają zastosować olejowe kotły kondensacyjne, o podwyższonej sprawności pracy. Kotły olejowe niskotemperaturowe standardowe to głównie konstrukcje żeliwne, ale są  również innowacyjne kotły olejowe o dwuwarstwowych żeliwno-stalowych powierzchniach grzewczych. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność ochrony kotła przed spadkiem temperatury wody w kotle, który pracuje wówczas w całym zakresie regulacji pogodowej. Dziś kotłownie olejowe stanowią jedno z droższych pod względem eksploatacji źródeł ciepła więc doskonałym rozwiązaniem jest zbudowanie kaskady z innym alternatywnym źródłem [pompa ciepła, solary, kominek z płaszczm wodnym]

KOTŁOWNIE GAZOWE TRADYCYJNE

Kotły niskotemperaturowe są oferowane zarówno w wersji jednofunkcyjnej jak i dwufunkcyjnej. Mogą być w wersji wiszącej oraz stojącej.  Kotły gazowe do centralnego ogrzewania (co) dzięki szerokiej ofercie podgrzewaczy pojemnościowych cwu., mogą spełniać różne wymagania komfortu ciepłej wody użytkowej.  Jako rozwiązanie stosunkowo drogie w eksploatacji zaleca się do pracy z systemami solarnymi które w znacznym stopniu mogą ograniczyć koszt przygotowania cwu.
Tradycyjne kotły również mogą pracować na gaz płynny [LPG]

Strony

Subscribe to Kotły